BOWDON CROQUET CLUB
  
Home
Diary
News
Leagues
CA Events
Club
Comps

History
Committee
Tea Rota
Honours

Membership
Rankings
Join
the Club

Coaching
Directions
Places
to Stay

Picture
Archive

Links
MAY HANDICAP WEEKEND, 29th April - 1st May

Peter Taylor won the Reed Cup


Chris Evans was Runner-Up

Alan Jones won the Egyptian

Manager & Players at the event










Reed Cup Knockout Stage
Semi-Finals: Final:
Winner:
Peter Taylor
Peter Taylor +11


Peter Taylor +2T
Carol Sinclair
Barry McKenzie
Chris Evans +5T
Chris Evans

There were 16 entries for this event, being one of the C.A. tournaments that are held at Bowdon each year:


Adrian Apps

Chris Evans

Janet Guthrie

David Holland

Barry Keen

Barry McKenzie

Carol Sinclair

Richard Smith

Carol Steinberg

Peter Taylor

Mike Steer

Sylvia Steer

Adrian Apps (9)
Carol Sinclair (22)
Barry McKenzie (7)
David Holland (5)
Sylvia Steer (5)
Richard Smith (-1)
Carol Steinberg (16)
Janet Guthrie (9)
Mike Steer (4)
Jonathan Lamb (Canterbury/Parsons Green)
Peter Taylor (-1)
Jerry Guest (Surbiton/Hurlingham)
Barry Keen (5)
Alan Jones (East Dorset)
Chris Evans (11)
John Pollard (East Dorset)
David Walters (-2) kindly stepped in to cover a late arrival
Players from other clubs were:
Jonathan Lamb (Canterbury/Parsons Green), Jerry Guest (Surbiton/Hurlingham), John Pollard & Alan Jones (East Dorset).

Reed Cup Knockout Stage
Semi-Finals: Final:
Winner:
Peter Taylor
Peter Taylor +11


Peter Taylor +2T
Carol Sinclair
Barry McKenzie
Chris Evans +5T
Chris Evans

Results from Day 3:
Mike Steer beat Barry Keen +21
Sylvia Steer beat David Holland +14
Richard Smith beat Carol Steinberg +7
John Pollard beat Adrian Apps +6T
Jerry Guest beat David Holland +21
Alan Jones beat Barry Keen +12
Adrian Apps beat Carol Sinclair +7T
Richard Smith beat John Pollard +1T
Results from Day 3:
Semi-Finals:
Peter Taylor beat Carol Sinclair +11
Chris Evans beat Barry McKenzie +5T
Final:
Peter Taylor beat Chris Evans +2T
Egyptian Winner:
Alan Jones

Results from Day 2:
Barry McKenzie beat Sylvia Steer +4T
Chris Evans beat Peter Taylor +15T
Carol Steinberg beat Mike Steer +21
Carol Sinclair beat Alan Jones +2T
Richard Smith beat Jonathan Lamb +17
Jerry Guest beat Adrian Apps +17
David Holland beat John Pollard +10T
Barry Keen beat Jerry Guest +3
Peter Taylor beat Carol Sinclair +4
Alan Jones beat Sylvia Steer +18
Peter Taylor beat Jonathan Lamb +26
Carol Sinclair beat Barry Keen +26
Barry McKenzie beat Richard Smith +1T
Jerry Guest beat Chris Evans +1T
Adrian Apps beat Jonathan Lamb +20
Carol Steinberg beat David Holland +8T
Mike Steer beat John Pollard +3T
Alan Jones beat Richard Smith +24
Barry Keen beat John Pollard +15
Results from Day 1:
Carol Steinberg beat Barry Keen +12
Peter Taylor beat Adrian Apps +11
Richard Smith beat David Holland +1
Barry McKenzie beat David Walters +8
Chris Evans beat Alan Jones +5T
Janet Guthrie beat Sylvia Steer +2T
Mike Steer beat Jerry Guest +21
Carol Sinclair beat John Pollard +15
Jonathan Lamb beat Barry Keen 6
Peter Taylor beat Mike Steer +8T
Carol Sinclair beat Carol Steinberg +11T
Jerry Guest beat John Pollard +5
Sylvia Steer beat Adrian Apps +3T
Alan Jones beat David Holland +2T
Chris Evans beat Barry McKenzie +11T
Richard Smith beat Janet Guthrie +7
Sylvia Steer beat Jonathan Lamb +25
Adrian Apps beat David Holland +24
Barry Keen beat John Pollard +10
Peter Taylor beat Richard Smith +6
Chris Evans beat Carol Sinclair +15T
Barry McKenzie beat Carol Steinberg +2T

See pictures from last year's event by clicking here