BOWDON
CROQUET CLUB

Home 
Diary 
News 
Leagues 
CA Events 
Club
Comps
 
History 
Committee Tea Rota
Honours

Membership 
Rankings 
Join
the Club
 

Coaching 
Directions 
Places
to Stay
 

Picture
Archive

Links
LOCAL 
WEATHER


HANDICAPS

-
 Handicap order 
 

SUMMER
WEDNESDAY COMPS.


Winners League
Table

 


NW FED LEAGUE TABLES
A-Advanced
B-Advanced
Handicap
Midweek
Short
Level Play Golf

Handicap Golf
UK TIME
 
MAY HANDICAP WEEKEND, 30th April - 2nd May

Nathan Baker (Fylde) beat Graham Abraham (Bowdon) +22 to win the Reed Cup


Winner Nathan Baker being presented with the Reed Cup by Bowdon Club President Colin Irwin

      
Runner-up Graham Abraham                                                                                       Egyptian Winner Sue Cooper

The play-off for the Reed Cup:
Semi-Final
Final
Winner
Graham Abraham

Graham Abraham +5T


Nathan Baker +22
David Holland
Peter Taylor
Nathan Baker +26

Nathan Baker

See further details and pictures by clicking here
CLUB COMPETITIONS
A CLASS
Ken Cooper beat David Cotton +17
Peter Taylor beat David Holland +20
David Holland beat Sylvia Steer +5T
B CLASS
Graham Good beat Barry McKenzie +7T
David Cotton beat Steve Reynolds +23
David Holland beat Charles Harding +19
John Lucas beat Tony Hudson +18
Francois Garcia beat John Wilkinson +20
C CLASS
Bill Oxley beat John Wastell +13
Adrian Apps beat John Wilkinson +22
Steve Reynolds beat Liz Webb +8T
Lorna Frost beat Andrew Kenyon +1
Steve Moores beat Sue Cooper +19
Kay Martin beat John Haworth +4T
Richard Saul w/o Rupert Webb
Janet Guthrie beat Chris Evans +9
Graham Abraham beat Carol Steinberg +14
Richard Ellis beat Bob Hunter +1T
Janet Guthrie beat Roger McCall +11T
Graham Abraham beat John Wastell +15
Sue Cooper beat Ray Gatrell +4T
Liz Webb beat Will Mellor +8T
Chris Evans beat Peter Hallett +1T
Lorna Frost beat Janice Moir +8
Richard Ellis beat Adrian Apps +7T
Carol Steinberg beat Bill Oxley +6
Steve Reynolds beat Ros Pimlott +15
D CLASS
Louise Cheyne beat Peter Mayne +15
Richard Saul beat Patrick Cheyne +14
Sue Cooper beat John Leckie +2T
Adrian Apps beat Pauline Hennell +1T
Andrew Thomson beat Carole Kelsall +17
Janice Moir beat Carole Kelsall +14
Carol Sinclair w/o Ray Gatrell
Jo Pierpoint beat Leo Fletcher +1T
Anne Whalley beat Nan Bowers +3T
Roger McCall beat Peter Mayne +6
SILVER BOX
Ken Cooper beat Liz Webb +6
Mike Steer beat Tim McCoy +10T
Alison Court beat Peter Mayne +7
Adrian Apps beat Sue Cooper +11
Anne Whalley beat Andrew Thomson +4T
Peter Taylor beat Barry Keen +4
SHORT
Andrew Thomson beat Will Mellor +8T
Pauline Hennell beat Peter Mayne +1
DOUBLES
Barry Keen/Peter Mayne beat Mike/Sylvia Steer
14pt ADVANCED
Barry Keen beat Mike Steer +6
David Holland beat Barry Keen +5
14pt. HANDICAP
Lorna Frost beat Helen Hudson +7
Ros Pimlott beat Peter Taylor +9
Joan Spilsbury beat Sheila Sandham +3
Alison Court beat Andrew Kenyon +4
Patrick Cheyne beat Margaret Moss +7
Adrian Apps beat Carol Steinberg +8
Leo Fletcher beat Graham Abraham +1
John Lucas beat Will Mellor +7
Janet Guthrie beat Barry Keen +7
John Haworth beat Jo Pierpoint +4
Bob Hunter beat Carol Sinclair +9
Roger McCall beat Andrew Winn +9
Kay Martin w/o Rupert Webb
Peter Hallett beat Stephen Moores +4
Alan Mayne beat Frank Moir +4
Peter Mayne beat Carole Kelsall +12
Chris Evans beat Nan Bowers +7
Sylvia Steer beat Sue Cooper +9
Neil Thompson beat Sue Lucas +7
Richard Saul beat Brian Rust +5
Adrian Apps beat Patrick Cheyne +4
Liz Webb beat Steve Reynolds +7

The minutes of the March Committee Meeting have now been ratified and can be found in the Members' Area
NW Federation Level Play Golf League, Thursday 28th April
 
Bowdon Bandits beat Culcheth 14-4
(Home match)



Alan Mayne (-2, capt)
- beat Bryan Clark (8) 7-3, 7-1
- beat Alan Woodward 7-2, 7-4
- drew with Alan Wright 6-7, 7-5

Ken Cooper (-1)
-
beat Alan Wright (5) 7-4, 7-2
- beat Bryan Clark 7-2, 7-3
- beat Alan Woodward 7-4, 7-6

David Holland (5)
- beat Alan Woodward (6) 7-6, 7-6
- lost to Alan Wright 3-7, 3-7
- drew with Bryan Clark 7-3, 5-7
         
Bowdon Sinners lost to Pendle Tykes 7-11
(Away match)



Ros Pimlott (8, capt)
- lost to Keith Terry (2) 6-7, 3-7
- lost to Will Drake 4-7, 3-7
- beat Jane Bailey 7-4, 7-4
Frank Moir (2)
- beat Will Drake (6) 7-4, 7-3
-
drew with Jane Bailey 4-7, 7-5
- lost to Keith Terry 6-7, 5-7
Chris Evans (4)
- lost to Jane Bailey 6-7, 4-7
- drew with Keith Terry 7-5, 4-7
- drew with Will Drake 7-5, 6-7
JOHN SAXBY WEDNESDAY COMPETITION WEEK 5 - 27th APRIL 2016
29 members turned up to play
JOHN LUCAS WINS THE STEVE LEWIS TROPHY AT THIS WEEK'S COMPETITION



1st  John Lucas 85 pts.
2nd
Lorna Frost  81 pts.
3rd Adrian Apps 79 pts.

THE JOHN SAXBY WEDNESDAY
COMPETITION TOP TEN WEEK 5

1
Lorna Frost
298 pts.
+3
2
John Lucas
288 pts.
+2
3
Alan Mayne
279 pts.
-
4
Pauline Hennell
278 pts.
-3
5
Kay Martin
272 pts.
-3
=6
Anne Whalley
234 pts.
-
=6
Carol Steinberg
234 pts.
-
8
Roger McCall 231 pts.
-2
9
Barry McKenzie
218 pts.
+1
10
Leo Fletcher
207 pts.
+7
(full league table available here)
Rules for the event can be found by clicking here.
COACHING COURSES
There are a number of courses that we will be running at or near the start of the season.
5th May - 9th June
Beginners' Course
A 6-week course, held every Thursday evening from 7-9pm. Existing club members may attend, free of charge, if they so wish, but coaching will be given at the very basic level; entry fees will be deducted off of the club subscription if they wish to join at the end of the course.
22nd May
"The Next Step"
A NWF Flying Circus course, between 10am & 4pm, for fast-improving players in their first few years of play with handicaps better than 20. This course was especially designed at club members' request, covering the duration of a game in detail, from openings, break play with bisques, leaves and pegging out.
Anyone wishing to attend should contact club coach, Ken Cooper, by email; there are only 16 spaces available.

SOLOMON GRUNDY COMPETITION

The weekly Solomon Grundy competition (previously held on a Monday) will be played this year on a Tuesday, starting on 29th March, and is open to anyone with a handicap of 20 or better.

There will be two 18pt. games, each lasting up to 1hr. 45 mins. and play will commence at 9.45am.
Welcome to Bowdon Croquet Club 2016...

...where croquet is played on most days of the year.

We are a thriving active club and welcome new members (see New Members section for an application form or just come and visit).

The club has room for four superb full size lawns maintained to a high standard providing first class playing facilities to all members.

A six-week beginners' coaching course is held every summer from May into June, at a cost of around 35.
Bowdon members who joined during the last year can also attend, if they so desire, free of charge.
 To book, or for more details, please contact Charles on 0161 980 6419. Coaching is also available free on a one-to-one basis at all times.

The 2016 croquet season runs from late March until October when three full size lawns and two short lawns are laid out.
Limited play is permitted during the winter months.

Bowdon hosts several Croquet Association tournaments and internationals each year.
In 2016 these are:

The May Handicap Weekend (April/May)
The June Advanced Weekend
The Solomon Trophy (June/July)

The Northern Week (July)
The North of England Championship (August)
The September 'B' Level Weekend

Spectators are welcome at all these events.

The club was founded in 1873 and has been located on the present site since 1911.
The club is affiliated to the Croquet Association and the North-West of England Federation.
 
 Contact Information
Hon. Secretary:   Brian Storey  Tel: 07703 537950
Club House:   Tel: 0161 929 1109
Page last updated 2nd May 2016

Any comments or information to info@bowdoncroquet.co.uk